Historia parafii i jej mieszkańców na początku XX wieku

Nowa Wieś ul. Nowowiejska, kapliczka Św. Izydora Patrona Rolników

Mieszkańcy Nowej Wsi, ksiądz Aleksander Cugowski z Żarek, lata 1920-30

Nowa Wieś, na tle domu Stefaników. Ksiądz Cugowaski i mieszkańcy. 1920-30r

Dzieci ze szkoły w Nowej Wsi  urodzone 1926r. Zdjęcie z 1934-36r.

I Komunia Święta dzieci z Nowej Wsi, w Żarkach w 1934r. Trzecia klasa, dzieci w wieku 8 i 9 lat oraz pani katechetka i Ksiądz.

Członkinie Koła Żywego Różańca z Nowej Wsi, ok 1930r. Ksiądz Aleksander Cugowski proboszcz z Żarek w latach 1925-1934. Na zdjęciu w białej komży. Miejsce Żarki lub zabudowania rodziny Stefaników obecnie okolice skrzyżowania ul. Nowowiejskiej i Bocianiej.

Koło Żywego Różańca z Księdzem Cugowskim z Żarek, na tle nowowiejskiej chałupy, ok 1927r.

Starania mieszkańców o kościół.

 Kościół budowano w tajemnicy przed komunistycznymi władzami Polski Ludowej, które były przeciwne wierze katolickiej. Mieszkańcy z władzami kościelnymi kupili plac przy ul. Nowowiejskiej, uzyskali na osobę fizyczną zezwolenie na budowę budynków gospodarczych. Budynek ten miał być kościołem w Nowej Wsi. Poniższy dokument przedstawia walkę mieszkańców o własny kościół. Przyszli parafianie byli gotowi stać na straży zagrożonego rozbiórką budynku i bronić go.

List mieszkańców do władz Ludowych –Edwarda Gierka.

Konsekracja nowowybudowanego kościoła w Nowej Wsi, 1979r.

Kościół parafialny zbudowany został w latach 1977-1978 a konsekrowany w roku 1979. Parafia została utworzona w 1985 roku.

Konsekracja nowowybudowanego kościoła w Nowej Wsi, 1979r.

I Komunia Święta dzieci urodzonych w 1971r. w maju  1980r. Odbyła się przed nawiedzeniem obrazu NMP w parafii Trójcy Przenajświętszej w Nowej Wsi.

Peregrynacja Obrazu Najświętszej Maryi Panny w parafiach w 1980r.

Ksiądz Zenon Szymoniak i Księża Misjonarze.

Uroczystości parafialne
Peregrynacja Krzyża Świętego w 2011 roku

Parafian prosimy o przekazywanie zdjęć dotyczących historii naszego Kościoła i uzupełnianie braków niniejszego opracowania. Spisane fakty i dokumenty prosimy przekazać osobiście do kancelarii lub wysłać na mail-a parafialnego.

Wpisz takst wyszukiwania